PREČO INVESTOVAŤ
Cieľom investovania je rast alebo budovanie nášho majetku, zvyšovanie životnej úrovne. Dôležité je, že ak sa chcem mať lepšie, mal by som pracovať nielen ja sám, ale aj moje peniaze.
Osobne ako veľký problém vnímam skutočnosť, že väčšina peňazí Slovákov nepracuje. Na bežných účtoch v bankách máme aktuálne uložených viac ako 30 miliárd EUR. Na týchto účtoch posledné roky nie sú v podstate žiadne úroky. Tie peniaze nielenže nepracujú, ale sú vystavené aj vysokému riziku znehodnocovania a vplyvom rastu cien, vplyvom inflácie. Ak si zoberieme, že inflačný cieľ Európskej centrálnej banky sa nachádza na úrovni dvoch percent, tak po piatich rokoch môžu peniaze uložené na bežných účtoch stratiť viac ako 10 % z reálnej hodnoty. Dnešných 100 EUR môže mať o päť rokov hodnotu dnešných 90 EUR. A práve investovanie môže byť užitočným liekom ako poraziť infláciu.
ETF PREDSTAVUJÚ REVOLÚCIU INVESTOVANIA
Čo je ETF
ETF je fond obchodovaný na burze (skratka ETF – exchange-traded fund). V princípe fungujú rovnako ako iné fondy, napr. známe podielové fondy určené verejnosti, len navyše sa ich podiely (akcie) obchodujú na burze.
Prečo sú investície do ETF pre mňa najrozumnejšie
ETF sú najvhodnejším investičným nástrojom pre menších investorov
ETF najlepšie spĺňajú všetkých 9 pravidiel úspešného investovania
ETF sú najideálnejším nástrojom pasivného investovania, ktorého by sa mali držať všetci drobní investori
Výhody ETF oproti iným investíciám
prostriedok pasívneho investovania
investovanie do indexov
široká diverzifikácia
najnižšie poplatky
výnosy na úrovni trhu
oslobodenie od dane
vysoká likvidita
vysoká transparentnosť
flexibilita
spĺňajú UCITS kritériá
Základný rozdiel v investovaní do ETF a podielových fondov je likvidita.
Klasické fondy však nie sú obchodované na burzách. Vstup a výstup do a z podielového fondu trvá spravidla niekoľko dní.
ETF sú flexibilné a likvidné vďaka obchodovaniu na burze. Kedykoľvek sa rozhodnete predať podiely, spravíte tak na burze prostredníctvom obchodníka a prostriedky sú vám okamžite pripísané na váš účet. S ETF tak nečakáte na peniaze ako pri podielových fondoch.
KORPORÁTNE DLHOPISY ZAROBIA VIAC, ALE SÚ AJ RIZIKOVEJŠIE
V poslednom období sa medzi Slovákmi tešia obľube stále viac korporátne dlhopisy. Môžu za to najmä nízke úroky na termínovaných vkladoch, ktoré nesiahajú ani na úroveň inflácie (2,5 % v roku 2018) a peniaze na nich strácajú hodnotu. To motivuje investorov obzerať sa po nových, lepších riešeniach, ktoré aspoň ochrania peniaze pred infláciou.
Prečo práve korporátne dlhopisy? Zaujmú svojou dostupnosťou a vyšším výnosom ako na bežných finančných produktoch – či už ide o dlhopisové fondy, termínované vklady alebo sporiace účty. Úrok pri firemných dlhopisoch je väčšinou od 3 do 7 percent p. a. Investícia do dlhopisu znamená pre investora vopred známy fixný výnos (povinnosť vyplatiť investorovi výnos a istinu v presne stanovenej výške a v stanovenom čase), čo znižuje neistotu z investovania. Poplatky za nákup, správu alebo investíciu do dlhopisu sú nižšie ako pri investovaní do fondov a aj preto sa investori pri rozhodovaní do čoho investujú skôr rozhodnú pre dlhopisy.
Pri investovaní do korporátnych dlhopisov však treba byť rozumne opatrný. Hlavne začínajúci investori by si mali dať pozor na niektoré riziká, ktoré sú s investovaním do korporátnych dlhopisov spojené.
Dvakrát do mesiaca si prečítajte tipy pre vašu peňaženku