Vyznajte sa v úveroch

Informácie obsiahnuté v tomto článku majú len informatívny charakter a nesúvisia so žiadnou reklamnou ponukou. Výpočty sa môžu líšiť podľa konkrétneho produktu.
Autor článku je redakcia E-konzultant.

Úvery a pôžičky sú všade okolo nás. Každú chvíľu sme účastníkmi diskusií na tému požičiavať si peniaze alebo nie? Väčšinou je to staršia generácia, ktorá hovorí: "nepožičiavajte si, kupuj si len to, na čo máš!" Majú svojím spôsobom pravdu, ale nie tak úplne.

Pre správne rozhodnutie je dôležité premyslieť tri veci:

  • Na čo si požičiavam.
  • Aký typ pôžičky si beriem.
  • Aký je pomer môjho príjmu a splátky.


Veľa na tom záleží, pretože dnes si požičať peniaze je veľmi jednoduché. Lákavé ponuky sú všade okolo nás. Drahého tovaru sú plné obchody. Stavajú sa nové a pekné byty i domy. Marketingové kampane finančných ústavov na nás útočia zo všetkých strán. Nie je problém si peniaze požičať a už vôbec nie je problém, za čo ich minúť. Poďme sa teda zamyslieť najprv nad tým, na čo budeme úver potrebovať.


Na čo si požičiavam?


Sú veci, ktoré nutne k životu nepotrebujeme. Všeobecne do tejto kategórie patrí spotrebný tovar. Domáce kino je vec, bez ktorej sa zaobídeme a nie je vhodné si naň požičiavať. Zostava za 3000€ na splátky urobí na chvíľu radosť, ale splácanie nás čaká nasledujúce tri roky. Po troch rokoch zistíme, že sme celkovo zaplatili viac ako 4 000 € a doma máme krám v hodnote niekoľkých stoviek. A z výkladu sa na nás smeje nový super systém za super cenu.
Ešte horšia situácia nastane pri kúpe dovolenky na splátky. "Kúpte teraz, plaťte potom" ... podobné slogany používajú cestovné kancelárie pri predaji zájazdov. Užiť si skvelých štrnásť dní v exotickej destinácii je príjemná vec. Ale potom splácať dvanásť mesiacov niečo, čo už vlastne neexistuje? Na to sa veľmi ťažko hľadá motivácia.
Všeobecne možno povedať, že dlhy na spotrebný tovar sú dlhy zlé. Úroky bývajú veľmi vysoké a hodnota zhotovovaných vecí veľmi rýchlo klesá.

Sú veci, bez ktorých sa žije len veľmi ťažko. Napríklad strecha nad hlavou. Či už je to byt alebo dom, tak je to vec, ktorú má zmysel zaobstarať na dlh. Ak budeme financovať bývanie pôžičkou s rozumným úrokom (najčastejšia je hypotéka), potom je to jeden z mála dobrých dlhov. Kúpime si rodinný dom za 80 000 € a začneme splácať. Máme síce dlh, ale zároveň máme na strane aktív niečo hodnotné. V prípade zhoršenia našej ekonomickej situácie môžeme nehnuteľnosť predať a dlh splatiť. To pri dlhu na spotrebný tovar nejde, pretože hodnota tovaru je po roku násobne nižšia ako dlh. Navyše pri obstaraní vlastného bývania šetríme na nájomnom.
Všeobecne možno povedať, že dlh na bývanie je dobrým dlhom.


Aký typ pôžičky si beriem?


Veľa záleží na výbere správneho typu pôžičky. Úroková sadzba sa pri jednotlivých produktoch veľmi líši. Môžeme si požičať peniaze za 3%, ale aj za 30%. Poďme sa teda pozrieť, aké dlhy si dnes môžeme kúpiť:

Hypotéka: zvyčajne nízke jednotky percent
Spotrebiteľský úver: 10 a viac percent
Kreditná karta: 10 a viac percent
Kontokorent: 10 a viac percent
Nebankové pôžičky: veľa a veľa desiatok, niekedy aj stoviek percent


Aký je pomer môjho príjmu a splátky?


Je veľmi dôležité, aby náš rodinný rozpočet nebol "na doraz". Splátky dlhov by nemali byť vyššie ako 40% celkových príjmov. Zároveň platí, že čím vyšší je pomer príjmu a splátky, tým dôležitejšie je mať pripravené riešenia pre prípad výpadku príjmu v podobe poistky alebo krátkodobej rezervy. Ďalšie podrobnosti nájdete v článkoch "Vyznajte sa v poistení" a "Typy rodinných rezerv". 

Záverom:


Ešte existuje jeden druh úveru, o ktorom sme zatiaľ nehovorili. Hovorí sa mu konsolidačný úver. Tento typ úveru slúži k zlúčeniu niekoľkých dlhov do jedného. Spravidla sa zníži splátka tým, že sa zlé úvery zlúčia a natiahne sa splatnosť. Konsolidačný úver vyzerá veľmi lákavo, ale je veľmi nebezpečný. Podrobnosti ku konsolidačnému úveru je venovaný samostatný článok. Ak by ste sa dostali do situácie, že ho budete potrebovať, preštudujte si tento článok veľmi starostlivo. Za nezvládnutým konsolidačným úverom je veľmi často exekútor.

Zadĺžiť sa je veľmi jednoduché. Zadlužujte sa len dobrými dlhmi. Dobrý dlh je ten, ktorý Vám pomáha bohatnúť. Nákup spotrebného tovaru na dlh nám k bohatstvu nepomôže. Zadĺžte sa hypotékou na obstaranie vlastného bývania, ale robte to s rozvahou. Oplatí sa mať k tomu spracovaný finančný plán od profesionálneho finančného poradcu.

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


Prihláste sa k odberu článkov

Dvakrát do mesiaca si prečítajte tipy pre vašu peňaženku

spracovaním osobných údajov